برای سردرد چی خوبه | راههای درمان سردرد در خانه

درمان سردرد

سردرد چیست ؟

سردرد به دلیل گردش بد خون در سر رخ میدهد و علتش به شیوه زندگی و عوامل تاثیر گذار در زندگی برمیگردد. با جرات میتوان گفت که همه ما سردرد را تجربه کردیم و از جمله مشکلاتی است که سلامتی ما را تحت شعاع خودش قرار میدهد و هم بزرگسالان و هم جوانان و هم کودکان درگیرسردرد می باشند و مربوط به سن خاصی نمی باشد.

درمان سردرد در خانه

اما توصیه طلنوش به همه کسانی که میخواهند به درمان سردرد بپردازند استفاده از درمان های گیاهی و خانگی بجای درمان های شیمایی هست که در ادامه به مهمترین آنها خواهیم پرداخت.

درمان سردرد در خانه با روغن نعناع

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم علت سردرد گردش بد خون در سر هست و روغن نعناع اولین توصیه ما برای درمان سردرد می باشد، چرا که به تقویت جریان خون و در نتیجه درمان سردرد کمک میکند.

دستورالعمل استفاده

یک قاشق غذاخوری روغن بادام و یک قاشق غذاخوری روغن زیتون و و ۳ قطره روغن نعناع را در ظرفی مخلوط کنید و با آن پیشانی خودتان را ماساژ دهید.

اللبته میتوانید از برگ های خود نعناع هم برای درمان خانگی  سردرد خود استفاده کنید و برای این منظور کافی هست تا خود برگ های نعناع را خرد کرده و روی پیشانی بمالید، این موضوع برای سردردهای شدید خیلی مناسبه.

درمان سردرد با نعناع

درمان سردرد با دمنوش

در صورتی که سردرد شما به صورت میگرن و شدید هست به شما پیشنهاد میکنم که استفاده از دمنوش های گیاهی رو تو دستور کارتون قرار بدین و با مصرف دوره ای این دمنوش ها با میگرن به طور همیشه خداحافظی کنید.

دستورالعمل استفاده:

شما برای تهیه پک میگرن و روشهای استفاده میتونید با مشاور سلامت چت کنید، این پک حاوی دمنوش های مناسب سردرد می باشد.

درمان سردرد با دمنوش

روغن اسطوخودوس

دومین ماده که میتوان برای پرسش چی برا سردرد خوبه نام ببریم، استفاده از روغن اسطوخودوس است، این روغن برای بسیاری از سردرد ها مناسبه و خیلی هم زود جواب میده.

دستورالعمل استفاده

شما برای استفاده از روغن اسطوخودوس کافی هست ۴ فنجان آب را در کتری آب به دمای جوش برسانید و ۴ قطره از روغن اسطوخودوس را در آب ریخته و بخار آب را به آهستگی بو و استشمام کنید و نفس عمیق بکشید.

درمان سردرد عصبی

زنجبیل برای سردرد

زنجبیل یکی از موثرترین مواد است که برای درمان سردرد پیشنهاد میشود، این گیاه با کاهش التهاب شریان های خونی به کاهش سردرتان کمک قابل توجهی میکند.

دستورالعمل استفاده

شما میتوانید از دمنوش زنجبیل به سه روش برای درمان سردردتان بهره ببرید.

روش اول : عصاره زنجبیل را به مقدار مساوی باعصاره لیمو مخلوط کنید.

روش دوم :یک قاشق چایخوری پودر زنجبیل را با دو قاشق غذاخوری آب در ظرفی ریخته و با هم خوب مخلوط کنید تا شکل خمیر پیدا کند و بعد بر روی پیشانی خود بمالید.

روش سوم : شکلات زنجبیلی موجود در بازار هم میتواند روشی دیگر از درمانهای خانگی سردرد با زنجبیل باشد.

استفاده از یخ برای درمان سردرد

یخ هم یک روش خیلی موثر برای کاهش التهاب سردرد می باشد، اگر با یخ مشکل ندارید حتما از دستورالعمل استفاده از یخ  برای سردرد استفاده کنید،البته بعضی افراد از یخ ترس خاصی دارند و برایشان این روش توصیه نمیشود، اما درمان سریع سردرد شدید میتونه با همین یخ اتفاق بیفته.

دستورالعمل استفاده

شما میتوانید تکه یخ را پشت گردنتان قرار دهید و شاهد این خواهید بود که درمان سریع سردرد برایتان رخ خواهد داد.

اما اگه با یخ مشکل دارید میتوانید یک ظرف آب یخ صفر درجه ( یخ در حال ذوب در آب ) تهیه کنید و یک دستمال تمیز را در آب سرد بگذارید تا خوب خیس بخوره و بعد اب آنرا یکم بگیرید و به مدت ۵ دقیقه روی سرتان قرار بدین، که با تکرار چند باره در  طول روز شاهد درمان سردردتان خواهید بود.

درمان سردرد میگرنی

درمان سردرد میگرنی با ریحان

ریحان یکی از دیگر از جواب های سوال برای سردرد چی خوبه  می باشد و ریحان یک مسکن و آرام کننده سردرد می باشد و درمان سردرد میگرنی با ریحان امکان پذیر است.

دستورالعمل استفاده

شما برای اینکار باید یک دمنوش با ریحان درست کنید، و برای این منظور ۵ برگ ریحان را در آب جوش قرار بدین  و بگذارید ۵ دقیقه ریحان و آب با هم بجوشد و سپس کمی هم عسل طبیعی به آن اضافه کنید، و آرام آرام این دمنوش را بنوشید .

البته بجز دمنوش ریحان، روغن ریحان هم برای درمان سردرد بسیار مناسب است، و کافی هست تا روغن آنرا بر روی سرتان بمالید تا شاهد درمان آن باشید.

برای سردرد شدید چه بخوریم

تسکین سردرد با میخک

میخک هم برا سردرد خوبه و خیلی ها اعتقاد دارند که خداوند مهربان میخک رو برای تسکسن درد سر خلق کرده و در ادامه روش استفاده از میخک برای سردرد رو بیان خواهیم کرد.

دستورالعمل استفاده

میتوانید میخک ها را در کیسه ای بریزید و بوی میخک را استشمام کنید، مطمئن باشید که با چند بار بوئیدن میخک سردردتان خوب میشود.

روش بعدی هم استفاده از روغن میخک هست و برای اینمنظور کافی هست تا دو قطره از روغن گفته شده را با دو قاشق غذاخوری از روغن گیاهی مخلوط کرده و بعد ان را روی پیشانی ماساژ دهید تا شاهد تسکین درد سر خود باشید.

و روش آخر در خصوص استفاده از میخک برای تسکین درد و التهاب سرتان این است که ابتدا یک قاشق غذاخوری از نمک را با دو قاشق غذا خوری از روغن نارگیل مخلوط کرده و سپس دوقطره از روغن میخک را به این مخلوط اضافه کنید و در نهایت مخلوط به دست آمده را روی پیشانی خود پخش کنید و آنرا ماساژ دهید.

چه آمپولی برای سردرد خوبه؟

رزماری و خداحافظی با سردرد

رزماری آرامبخش و ضد التهاب و ضد درد هست و این خصوصیات رزماری باعث شده تا بگیم که رزماری برای سردرد بسیار خوبه و درمان کننده عالی سردرد است.

دستور العمل استفاده

یک قاشق چای خوری از برگهای رزماری تازه را خرد کنید  و به همراه یک قاشق چای خوری مریم گلی خرد شده و همچنین یک فنجان آب را حرارت بدهید و هنگامی که اب به جوش آمد درب آن را بگذارید و مخلوط را تا سه بار در طول روز مصرف کنید تا سردرد تان تسکین پیدا کند.

یا اینکه میتوانید به شیوه دیگری از رزماری استفاده کنید، یعنی ۵ قطره گیاهی را با ۵ قطره روغن رزماری ترکیب و آنرا بر روی پیشانی خود بمالید تا التهاب سرتان بهبود بخشد.

درمان سردرد عصبی با گیاهان

درمان سردرد با طب فشاری

طب فشاری یک روش برای درمان سریع سردرد می باشد که در ادامه آموزش انجام این طب را برایتان بیان خواهیم کرد.

دستور العمل استفاده

این طب به وسیله انگشت شست و سبابه صورت میگیرد و برای انجام آن کافی هست تا با انگشت شست و سبابه مواضعی که درد میکند را ماساژ دهید و می بایست این دو انگشت هماهنگ باشند و این کار را به مدت دو دقیقه انجام دهید.

نکته : خانم های باردار از انجام اینکار پرهیز کنند.

سرکه سیب

سرکه سیب برای سردرد خوبه و همیشه استفاده از اون موجب تسکین درد و کاهش آن شده است که در ادامه  به روش استفاده از آن خواهیم پرداخت

دستورالعمل استفاده

یک فنجان از آب تهیه کنید و بعد دو قطره سرکه سیب را به آن اضافه کنید و روزانه سه بار مصرف کنید.

یا میتوانید یک ظرف آب گرم تهیه کنید و ۲ قاشق غذاخوری سوپ خوری سرکه را به آن اضافه کنید و سپس با استفاده از یک دستمال تمیز و گزاشتن آن در ظرف آب آنرا خیس کرده و بر روی پیشانی خود قرار دهید ( بجای پارچه از حوله برای نتیجه بهتر میتوانید استفاده کنید )

مضرات سرکه سیب

لیمو و علاج سردرد

لیمو دارای خواص بیشماری است که تسکین درد و آرامبخشی نیز یکی از خاصیت های اصلی لیمو می باشد و بنابراین برای علاج سردرد هم یشنهاد میشود و یک دمنوش سردرد میتوانید درست کنید.

دستورالعمل استفاده

یک لیمو را از وسط نصف کنید و یک لیوان آب ولرم نیز تهیه کنید و نصف لیموی در نظر گرفته شده برای اینکار را فشار دهید تا آب آن به داخل لیوان آب ولرم بریزد  و مخلوط شود و یک دمنوش لیمو درست کنید.

یا اینکه بخش بیرونی لیمو را به صورت خمیر دربیاورید و روی پیشانی بگذارید.

درمان سردرد در خانه

برگ های بتل کاهنده سردرد

برگ های بتل برای درمان سردرد سابقه ای بسیار طولانی دارند و از قدیمی ترین روشهای درمان سردرد هم محسوب میشود که در ادامه روش استفاده از این برگ ها برای خلاصی از سردرد را بیان خواهیم کرد.

دستورالعمل استفاده

کافی هست تا شما برگ های بتل را خرد و به صورت خمیر دربیاورید و بعد از آن به مدت ۳۰ دقیقه بر روی پیشانی خودتان بگذارید بماند.

اما روش دیگر بهره برداری از برگ های بتل برای درمان سردرد این هست که ۲ برگ از این گیاه را بجوید و به همین سادگی شاهد تسکین درد خواهید بود.

درمان سردرد در خانه

درمان سردرد در خانه با دارچین

دارچین یکی از موادی هست که حتما در آشپزخانه خانه شما پیدا میشه و میتونه کمک بسیار خوبی برای خلاصی از سردرد باشه که به نحوه و روش استفاده از دارچین برای سردرد خواهیم پرداخت.

دستورالعمل استفاده

چوب دارچین را خرد کرده و در اصطلاح با آسیاب کردن چوب دارچین و پودر کردن آن و مخلوط با آب و همزدن آن و خمیر کردنش روی پیشانی خود به مدت نیم ساعت بگذارید که بعد از مدت ذکر شده و تمیز کردن دارچین روی پیشانی با آب گرم و صابون شاهد تسکین سرددردتان خواهید بود.

درمان سردرد با دارچین و عسل

فلفل قرمز برا سردرد خوبه

کپسایسین یکی از عناصر تشکیل دهنده فلفل است و این ماده تسکین دهنده درد است و برای همین به کاهش درد در سر شما کمک فراوانی خواهد کرد.

دستورالعمل استفاده

برای استفاده از فلفل قرمز کافی هست تا آنرا در آب ولرم رقیق کرده و سپس یک تکه پنیه تمیز را در این آب رقیق شده گزاشته و یک ربع ساعت روی بینی بمالید تا دردتان کاهش یابد.

درمان سردرد با نمک

روغن اکالیپتوس

اکالیپتوس هم دارای خواص ضد التهابی است و در خیلی از موارد برای درمان سریع سردرد پیشنهاد میگردد که شما می بایست از روغن این ماده استفاده کنید.

دستور العمل استفاده

پنج  قطره از روغن اکالیپتوس را روی پیشانی خود بریزید و به مدت ۱۵ دقیقه پیشانی خود را ماساژ دهید تا سردردتون خوب بشه.

درمان سردرد عصبی

نوشیدن آب

در خیلی از مواقع با نوشیدن دو تا سه لیوان سردردتان خوب میشه چرا که آب باعث رقیقتر شدن خون و جریان بهتر و در نتیجه کاهش درد در سرتان میگردد.

سردرد

منیزیم موجود در برخی میوه ها و سبزیجات

سردرد مزمن یا همان میگرن به دلیل کاهش منیزیم بدن است و شما با خوردن سبزیجات ومیوه های دارای منیزیم میتوان سطح این ماده را به تعادل برسانید.

سبزیجات پر برگ ، لوبیا، آوکادو، موز، انجیر، ، آجیل منابع خوبی برای منیزیم می باشند.

درمان سردرد در خانه

بوی سیب

شاید این موضوع کمی تعجب شما را برانگیزد که چگونه بوی سیب میتواند باعث کاهش سردرد شود ولی تحقیقات انجام شده در این موضوع را اثبات کرده است.

درمان سردرد عصبی با گیاهان
دیدگاه‌ها ۰

*
*