روشهای تشخیص کبد چرب و راههای درمان آن

تشخیص کبد چرب در منزل

کبد چرب چیست؟

بعضی ها فکر میکنند که فقط افراد الکی دچار کبد چرب میشوند، ولی جالب هست که بدانید نزدیک به ۳۰ تا ۴۰ درصد مردم ایران به نوعی دچار این بیماری هستن و فقط نزدیک به ۳ درصد از این آمار ذکر شده به بیماری خود آگاه هستن .

البته مصرف کنندگان مشروبات الکی بیشتر در معرض ابتلا به کبد چرب هستن و همچنین کبد چرب در زنان از مردان بیشتر است .

کبد چرب مسئول رد کردن غذاها و خوراکیها و مایعاتی هست که ما میخوریم و این بدین معنا هست که کبد همانند یک ایست بازرسی می باشد و از عبور مواد مضرر به بدن جلوگیری میکند .

رسوب چربی و بیشتر چربی های خنثی در بدن همانند تری گلیسرید موجب ایجاد کبد چرب در بدن میشود  و تفکر اشتباه سن در مورد بیماری کبد چرب اشتباه است.

البته کبد چرب در رده سنی ۴۰ تا  60 سال بیشتر گزارش شده است ولی این بیماری در سن های کمتر هم امکان پذیر است و وابسته به سن خاصی نمی باشد.

روشهای تشخیص کبد چرب

این بیماری با مطالعه تاریخچه بیمار، معاینات فیزیکی و تصویربرداری از کبد، سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن، ام‌ آرآی و آزمایش‌ خون قابل  تشخیص است. ولی در کبد چرب ممکن است کبد بزرگ نباشد و تست های کبدی همگی طبیعی گزارش شوند.

بیشتر بیماران کبد چرب بدون علامت هستند ولی ممکن است  با درد قسمت فوقانی شکم و بزرگی کبد این بیماری تشخیص داده شود.

 (NAFLD) که به اسم کبد چرب غیرالکلی معروف است  شایع ترین بیماری مزمن کبدی می باشد و با اضافه ‌وزن و چاقی و مقاومت به هورمون انسولین ارتباط قوی دارد.

تشخیص کبد چرب با سونوگرافی

چه افرادی استعداد ابتلا به کبد چرب دارند؟

مبتلایان به دیابت و بیماری قند ( نوع ۱ و ۲ ام) : که بدن آنها انسولین را پس می‌زند حتی اگر انسولین تزریقی باشد، به کبد چرب دچار می‌شوند .

 مصرف آنتی بیوتیک ها، چرک خشک کن ها :مصرف  به صورت خود سرانه ( یعنی بدون آنکه وجود چرک یا عفونت در بدن اثبات شوند مصرف شوند ) میتواند اثر سوء بر روی کبد بگذارد و فرد دچار کبد چرب شود.

مصرف کنندگان چربی زیاد : مصرف غذاهای چربی و سرخ شدنی یکی از عموامل مهم کبد چرب است.

مصرف کنندگان تخم مرغ : تخم مرغ آبپز و نیمروهم در پیدایش کبد چرب نقش مهمی دارد

کاهش وزن سریع : افرادی که خود سرانه و بدون برنامه نسبت به کاهش وزن سریع اقدام میکنند میتوانند دچار این بیماری شوند.

داروی درمان کبد چرب

چند دارو برای درمان بیماری کبد چرب  آزمایش نشده است ولی متاسفانه تا کنون هیچکدام موفقیت آمیز نبوده اند و تنها داروی درمان و پیشگیری از کبد چرب تغییر سبک زندگی است.

البته بعضی از دمنوش های گیاهی میتونند در درمان و پیشگیری کبد چرب بسیار مناسب باشند که میتوان به پک کبد چرب نیوشا اشاره کرد، این پک شامل چند دمنوش گیاهی است و شما با مصرف دوره ۴۰ روزه میتوانید خود را از شر بیماری کبد چرب خلاص کنید،

پک کبد چرب نیوشانیک
محصولات نیوشا برای کبد چرب

برای درمان کبد چرب چه غذاهایی بخوریم و چه غذاهایی نخوریم؟

شما میتوانید با تغییر رژیم غذایی از حاد شدن کبد چرب خود پیشگیری کنید، و غذاهایی مانند گوشت پرندگان زود پخت مانند جوجه و ادویجات مانند زنجبیل آویشن و زعفران برای درمان و پیشگیری بسیار مناسب هستند، توجه داشته باشید که در مصرف آنها حد اعتلال را رعایت کنید.

ضمنا از زیاده روی در خوردن ماست و ترشیجات و دوغ ترش و خیار پرهیز کنید زیرا این غذاها در طب سنتی سرد هستند  و طبع شما رو به سردی سوق میدهند.و از خوردن زیاد غذاهای دیر هضم همانند کله پاچه، حلیم ، آش رشته و ماکارانی ، لازانیا ، بامیه، فس فودها و برنج هم بپرهیزید و همچنین در موقع خوردن غذا خوب غذا رو بجوین.

دیدگاه‌ها ۰

*
*